27. júla 2010
Vincent van Gogh – život a dielo
6 komentárov:
Pravidlá diskusie v PriestorNete
1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.
Zaujímavé. Vytváranie dodatočných životných teórií, spájať dokonca i nespojiteľné sa dá. Čas možno ukáže pravdu, alebo je zahmlí aktuálnymi okolnosťami.
OdpovedaťOdstrániťPodmieňovať neúspech v živote nedostatkom náboženského presvedčenia je nepresvedčivé. Naviac, ak dotyčný vyznáva iné náboženstvo - teda tu tak označované umenie...
Každé bezvýhradné zaujatie je silným spotrebičom ľudskej energie, narúša súlad a proporcie života, prináša v konečnom dôsledku disharmóniu namiesto uspokojenia.
Zaujímavým by bolo hľadanie súvislostí medzi kvalitou, napríklad umenia a životným štýlom, či jeho úspešnosťou. Je celkom logické, že nevšedné dielo sa rodí v nevšednom duchu a časti i v nevšednom čase a okolnostiach...
K tomu "A" patrí aj "B" - nepodmieňujem úspech či neúspech človeka (na tomto svete, z ľudského hľadiska) stupňom jeho náboženského uvedomenia; poukazujem na to, že umenie by nemalo byť tým jediným a prvoradým v živote človeka (tak ako ani trebárs šport alebo cestovanie či iná záľuba); všetko má mať svoje správne miesto - aj keď, veľké dielo si nepochybne vyžaduje aj istú dávku tvorivého nepokoja...
OdpovedaťOdstrániťPerfektne si to "B" doplnil. V podstate si neodporujú tieto "A" a "B", len to vyjadrujú iným spôsobom. Veď práve v tom je slobodná vôla človeka, že niekto si zvolí jednoduchú stredne vyváženú cestu a iný tú namáhavú i s odriekaním sa všednosti a s energiou nasmerovanou na jeden konkrétny smer.
OdpovedaťOdstrániťTu sme možno pri koreni veci (sporu): podľa mňa slobodná vôľa nie je cieľ, ale prostriedok (na dosiahnutie niečoho).
OdpovedaťOdstrániťAko napísal v jednej svojej básni Rudolf Dobiáš - sloboda môže byť darom i zmarom...
Problém, ťažkosť, otázka je, prečo sa človek otvára, vrhá, prahne po neznáme, objave, inakosti, výnimočnosti, naplnení... alebo ako to dohromady jednoducho profánne pomenovať - celistvosť? To slovo môže v sebe zahŕňať všetky hodnoty ako zdravie, šťastie, spokojnosť, úspech, hľadanie i nájdenie, cestu i métu. Všeto, okrem oveľa väčšej oblasti, priestoru, predstáv, možností, ktoré nás presahujú.
OdpovedaťOdstrániťAkoby odpoveďou je - preto, lebo sme tak boli stvorení.
Prijať to a "logicky" podľa toho orientovať svoj život nás oslobodzuje od tráum intelektuálov či umelcov, keď sa im kedy-tedy zrúti ich svet, ktorý s toľkou námahou budovali (čoby "nadstavbu" nad "obyčajným" svetom); alebo aj tráum "obyčajných" ľudí, keď zlyhajú, neuspejú, ochorejú, strácajú, nenachádzajú...
Záleží od nás, ako nasmerujeme svoj život - teda súhlasím, aj keď z trocha iného pohľadu - máme slobodnú vôľu... (a trauma slobodného je byť slobodný od slobody)
Peter, súhlasím - rozumiem tomu tak, že človek je najslobodnejší vtedy, keď je slobodný aj od slobody; a z toho mi tiež vyplýva, že k slobode v pravom význame slova neoddeliteľne patrí sebadisciplína.
OdpovedaťOdstrániťWabt,uvedomujem si rozdiel medzi teóriou a životnou praxou - vyplýva už z toho, že naše poznanie vychádza z minulosti, ale kráčať môžeme len do budúcnosti... V tom sa asi zhodneme.