Anna Belousovová a Rudolf Pučík vystúpili z poslaneckého klubu SNS a ohlásili vznik novej politickej strany s názvom Národ a spravodlivosť. Som zvedavý, ako s touto svojou aktivitou dopadnú. Politických subjektov už bolo u nás založených neúrekom, ale máloktorý z nich uspel vo voľbách. Tak či onak, poctivú stranu národného a konzervatívneho razenia Slovensko potrebuje ako soľ. Ale kde takú vziať?!
Ešte k aktuálnemu sčítaniu ľudu (pozri tiež Zrkadlo týždňa - 19/2011). Ozývajú sa početné hlasy, spochybňujúce priebeh sčítania z hľadiska ochrany osobných údajov. Takéto kuvikanie považujem za nezodpovedné až trestuhodné. Údaje zo sčítacích hárkov podľa mňa nie sú, resp. nemusia byť tajné. Nie je dôvod ich skrývať, anonymizovať. Aj tak sú zväčša verejne známe alebo ľahko zistiteľné z iných zdrojov. Chce hádam niekto zatajiť svoju národnosť? Alebo to, že býva vo svojom dome? Hanbí sa niekto za svoj svetonázor?
A napokon (v rámci hľadania súvislostí) uvádzam citát týždňa:
Anna Belousovová dopadne s novou stranou presne tak, ako sa vo všeobecnosti očakáva a myslím si, že to očakávanie je absolútny krach. Ak strane vtlačí svoju zakladateľskú predstavu človek, ktorí už preskákal neúspešne niekoľko strán, nemôže to dopadnúť inak. Takých prípadov tu už bolo niekoľko a všetky skončili fiaskom. Ak Slovensko potrebuje nejakú stranu, tak je to strana, ktorá by sa voči nikomu a priori nevymedzovala, ktorá by sa od nikoho nedištancovala, ktorá by postupovala v prvom rade "rozumne" a "strategicky". To by sme ale najprv museli nájsť osobnosť, ktorá tak aj myslí.
OdpovedaťOdstrániťSčítanie ľudu - neviem ako dopadne, ale jeho priebeh bol vďaka internetu poznačený nezmyselným odporom. Veď kto sa môže tých pár skromných údajov báť? Človek, ktorý žije v pravde nie.
Odpor voči sčítaniu vyvolali predovšetkým samotné rozporuplné vyjadrenia oficiálnych miest o anonymite celej akcie. Ak je niečo anonymné, nemá tam čo robiť žiaden identifikačný kód, určený presne pre konkrétneho občana. Nie, údaje o rodinnom dome,vybavenosti bytu, národnosti alebo vierovyznaní vôbec neboli problémom. Mne sa nepozdávali napr. presné uvedenie dátumu narodenia (nestačí pre štatistiku uviesť iba rok narodenia?), alebo presná adresa zamestnávateľa. Načo to komu je do štatistiky. Nemyslím, že tu šlo o strach z údajov, skôr to bol osobný protest voči nefér prístupu zo strany oficiálnych kruhov. Napriek tomu som sa sčítala, ibaže bez kódu a otázok, ktoré som nepokladala za dôležité pre štatistiku.
OdpovedaťOdstrániť