Chlieb a hry
Zo spomienok poslanca Federálneho zhromaždenia ČSFR:
"Slovensko sa po roku 1989 začalo národne prebúdzať. Na čelo pronárodných síl sa predral schopný, autoritatívny, rázny, energický politik Vladimír Mečiar. Pri rokovaniach s českými politikmi rozpačito či bojazlivo nekoktal, neustupoval, ale rázne a jasne argumentoval, logicky, presvedčivo zdôvodňoval slovenské požiadavky... Mečiarovo neskoršie vládnutie v samostatnom Slovensku je už iná kapitola."
Paradoxne, dnes na Slovensku vládnu (zväčša) tí, ktorí našu štátnu samostatnosť odmietali. Ale bez ohľadu na to - do popredia sa dostávajú ľudia bez chrbtovej kosti. A tak stále a dokola počúvame o porušovaní dohôd, o podvodoch a obohacovaní sa, o odpočúvaní a intrigách...
Spoločnosť bez Boha sa prepadáva do chaosu. Loď sa potápa, no mnohí cestujúci to ani netušia. Majú iné starosti a iné potreby, žiadajú si chlieb a hry.
V rámci hľadania súvislostí pripájam ešte dva citáty z aktuálneho čísla časopisu
Impulz (3/2011):
"V krajinách západnej Európy, ktoré predstavovali pokojný, takmer ideálny svet, sa strácajú pre ľudí staré ekonomické, sociálne a v posledných rokoch i bezpečnostné istoty. Cirkev tam často stráca vplyv a postavenie v spoločnosti. Mnohí západní politici otvorene vyhlasujú, že mnohoročný pokus o multikulturalizmus v ich krajinách zlyhal." (František Mikloško v článku Symboly ako obraz doby a znaky čias)
"Bedákame nad diskrimináciou homosexuálov, znevýhodnením imigrantov, ktorí zdvihli kotvy a svojich menej nadaných blížnych nechali v oveľa horších podmienkach, ako sú tie, pre ktoré ich ľutujeme. Ako budeme reagovať, keď tieto pseudoproblémy leptajúce spoločnosť nahradia skutočné problémy zo skutočnej krízy?" (Pavol Minárik v článku Kto môže za krízu?)
Ak by sme Slovensko posudzovali podľa Mečiara, Dzurindu, či Radičovaj a Sulíka (a kohokoľvek iného vrátane Slotu a Bugára), nutne by sme zanedbali súvislosti. Preto je k pokroku žiaduca analýza bez emócií a osobných sympatií, či antipatií.
OdpovedaťOdstrániť"Analýza bez emócií..." - súhlasím, ale súčasťou tej analýzy by mali byť aj politici, či chceme alebo nie, ovplyvnili a ovplyvňujú život spoločnosti, a to nielen u nás.
OdpovedaťOdstrániť