Zbytočné porovnávanie sa s inými nám kazí radosť zo života. Keď sa porovnávame s lepšími, môžeme podľahnúť malomyseľnosti, keď sa porovnávame s horšími, môžeme zas prepadnúť pýche...
8. decembra 2011
Boj dobra a zla
Zbytočné porovnávanie sa s inými nám kazí radosť zo života. Keď sa porovnávame s lepšími, môžeme podľahnúť malomyseľnosti, keď sa porovnávame s horšími, môžeme zas prepadnúť pýche...
2 komentáre:
Pravidlá diskusie v PriestorNete
1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.
Porovnávanie je základným princípom poznania, je podstatou individuálneho pokroku.
OdpovedaťOdstrániťUznávam dôležitosť porovnávania ako spôsobu či metódy. Porovnávanie súvisí s meraním, hodnotením - teda so zisťovaním miery, ale aj kvality - na to je však potrebná mierka, meradlo, kritérium. Porovnávanie patrí teda podľa mňa do sféry rozumu. Na úrovni citov a emócií je skôr škodlivé, preto viacerí psychológovia vystríhajú pred prílišným, zbytočným porovnávaním. A také zbytočné porovnávanie mám na mysli vo svojom príspevku - zbytočné vo význame iracionálne, jednostranné, bezzásadové... Pravdaže, veľmi záleží na tom, ako a s kým sa porovnávame.
OdpovedaťOdstrániť