- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7. novembra 2018

Atentát na pápeža


ANTIKVARIÁT
Šebastián Labo: Zabijem pastiera
Kniha pátra Šebastiána Laba SJ (1931–2014) o atentáte na Svätého Otca Jána Pavla II. sa stretla s veľkým záujmom čitateľov v niekoľkých krajinách. Vyšla najprv v roku 1982 po nemecky (Das Attentat auf den Papst). Prvé slovenské vydanie sa pripravilo ešte v časoch socializmu, po zmene režimu prišlo druhé a tretie vydanie, už na našom území: v roku 1990 (vydavateľstvo Tatran a Spolok svätého Vojtecha) a v roku 1991 (Pro fratribus). Stojí za pozornosť, že tieto dve vydania knihy na Slovensku dosiahli celkový náklad 100 000 kusov.

Autor dokumentárnym, reportážnym spôsobom približuje udalosti okolo atentátu na Jána Pavla II. Popritom sa zamýšľa nad súvislosťami medzi touto drámou, zjaveniami Panny Márie vo Fatime a Októbrovou revolúciou v Rusku. Hľadá zmysel týchto udalostí a poučenie z nich. Biskup Pavol Hnilica v úvode publikácie píše: „Kniha chce byť podnetom k takým úvahám a činom, ktoré vedú k zmiereniu s Bohom a s ľuďmi, v zmysle fatimského posolstva, čo je nutnou podmienkou pre spravodlivý a trvalý pokoj vo svete.“
K atentátu došlo v stredu 13. mája 1981 na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne – v deň výročia prvého fatimského zjavenia (13. mája 1917). Svätý Otec utrpel strelné poranenia, našťastie nie smrteľné (chirurgovia zistili komplikovanú ranu v brušnej dutine a ľahšie zranenie na pravom ramene a ľavej ruke) – možno však povedať, že len zázrak ho zachránil: „Fatimská Panna Mária zachránila pápeža! Jedna ruka vystrelila guľku, druhá zmenila jej smer – poznamenal o pol roka neskôr sám Ján Pavol II.“
Kniha pobáda k zamysleniu. Ide o to, aby sme sa neuspokojovali s povrchným pohľadom, aby sme nezachytávali len senzácie a klebety, ale aby sme v duchu viery – poctivo a zodpovedne – skúmali znamenia čias: „Ak bez Božej vôle sa nám ani vlas na hlave neskriví a ak všetko, čo sa nám prihodí – nech by to bolo akokoľvek bolestné – Boh dopustí alebo použije pre naše dobro, potom smieme, ba dokonca musíme sa pýtať, čo chcel Boh naznačiť dopustením vražedného atentátu na Kristovho námestníka.“
Autor vyjadruje presvedčenie, že keď sa na krvavú drámu z 13. mája 1981 pozrieme vo svetle fatimského 13. mája roku 1917, s prihliadnutím na Máriino posolstvo a komunistickú revolúciu v tom istom roku, tak sa nám ukáže ako zjavenie z neba, ako napomenutie a varovanie: „Ja osobne v tom vidím výraz láskyplnej, ako i naliehavej výzvy milosrdného Boha, ktorú máme vďačne a s láskou prijať a s veľkodušným srdcom nasledovať, veď ide o evanjeliovú výzvu k pokániu, k návratu k nebeskému Otcovi, ktorý je darcom pravého pokoja a mieru.“
Kniha pátra Laba Zabijem pastiera je osobitým svedectvom o rokoch pontifikátu Jána Pavla II. Bolo to obdobie pádu komunistického impéria, čas nových nádejí a mnohých očakávaní... Je potrebné vracať sa k tomu, čo bolo a čo nás stále formuje, učiť sa z histórie a tak smerovať k lepšiemu a plnšiemu životu.

Ján Maršálek
::
Odporúčané:
::
Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

1 komentár:

  1. Anonymný7.11.18

    Mám obavy či pád socializmu, socialistickej ekonomoky umožnil spoločnosti " smerovať k lepšiemu a plnšiemu životu." Skôr naopak, k hrozbe nepokojov a vojen.

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.