- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

9. februára 2024

Prijmeme pravdu?

 

Ilustrácia: Andrej Mišanek

Tak ako boli v čase „kovidovej pandémie“ umlčiavané kritické hlasy, tak sú teraz zametané pod koberec, zakrývané alebo zľahčované následky vtedajšej hystérie, spojenej so zneužívaním zdravotného problému na zištné, respektíve politické ciele.

V médiách hlavného prúdu občas zaznie hlas zdravého rozumu a náznak sebareflexie. Spomenúť môžeme Martina Hanusa z internetového denníka Postoj, ktorý sa síce pridŕža oficiálnej „straníckej“ línie a nedovolí si pochybovať o kovidovej vierouke ako takej, no predsa len napísal i toto: „Dva roky sme žili nielen na Slovensku v zdravotníckom režime, ktorý v mene ochrany životov a nepreťažovania nemocničných kapacít obmedzoval základné slobody v miere, aká bola dovtedy vlastná len diktatúram. (...) S odstupom vieme, že viaceré opatrenia boli neprimerané až absurdné – napríklad veľmi dlho zatvorené školy, keď sme v záujme najstarších zanedbali záujmy a psychické zdravie najmladších, alebo nosenie rúšok aj v exteriéri, keď sme ako spoločnosť prepadali až neurotickej úzkosti. (...) A špecifický problém nás slovenských novinárov bol až v obsesívnom pokrývaní pandémie.“

Vo všeobecnosti platí, že táto téma je tabuizovaná, je akoby zakázané o nej otvorene hovoriť. Zvlášť zarážajúce je, že ani z radov veriacich sa takmer nikto neozýva, aby aspoň spätne upozornil na hrubé, bezprecedentné porušovanie náboženských práv (napríklad niekoľkomesačné zatvorenie kostolov), ku ktorému dochádzalo. Jednou zo vzácnych výnimiek je kardinál Robert Sarah – vo svojej najnovšej knihe (Katechizmus duchovného života) okrem iného napísal: „Mnohé vlády zo zdravotných dôvodov upreli veriacim právo na dôstojné a slávnostné slávenie vznešených tajomstiev viery v spoločenstve. Ľud sa bez reptania podriadil nariadeniam, ktoré vôbec nebrali do úvahy Boha. Našu spoločnosť zachvátila panika zo smrti... Lenže aby človek skutočne žil, stačí mu byť nažive? (...) Mnohé opatrenia vyvolané obavou zo šírenia koronavírusu boli, žiaľ, v dejinách Cirkvi nevídaným svätokrádežnými gestami.“

Ak chceme ísť ďalej, ak chceme veriť v lepšiu budúcnosť, musíme sa vyrovnať s minulosťou, musíme uznať pravdu, neklamať o tom, čo sa dialo v rokoch 2020 až 2022. Len pravda nás vyslobodí!

 

Ján Maršálek


::

Súvisiace články:

Koronavírus a strata súdnosti (článok z 11. marca 2020)

Pochybnosti o pandémii (článok zo 4. augusta 2020)

Slovensko v kríze (článok z 30. augusta 2021)


::

Prosíme, podporte naše úsilie – komentujte, vyjadrite svoj názor na publikovaný článok... a odoberajte náš vestník (podrobnejšie informácie).

1 komentár:

  1. Anonymný9.2.24

    Len Pravda nás vyslobodí. Aj v tejto čudnej dobe, kedy sa na nás sypú klamstvá a polopravdy a demagógia zo všetkých strán a mainstreamové média masírujú hlavy davov nevzdelaných a nerozumných je dôležité žiť v pravde. Toľko je aktuálnych problémov a nových manipulácií, že na tie z pred 2 rokov sa zabúda. Len taká malá informácia, ktorá prebehla, že Na Slovensku zomrelo vlani viac ľudí ako pred pandémiou, aj keď medziročne úmrtí ubudlo. Človek musí mať otvorené oči a uši a robiť si názor podľa seba a toho čo sám naštuduje a informácie z médií riadne filtrovať, bohužiaľ aj z tých, ktoré sa označujú ako kresťanské, pričom niekedy mám dojem, že za peniaze kresťanov robia služby iným, možno aj takým ktorí proti kresťanom otvorene bojujú. Vďaka za pripomenutie a úvahu. Ľudovít

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.