Stránky

15. augusta 2024

Cirkev v podzemí

 

Eva Vybíralová: Skrytá Církev a tajná svěcení
(Analýza situace v Československu v letech 1948–1989 pohledem kanonického práva)

Centrum pro studium demokracie a kultury a Ústav pro studium totalitních režimů, 2024

Pred letnými prázdninami roku 2024 vyšla v Česku kniha Evy Vybíralovej Skrytá Církev a tajná svěcení, ktorá je výsledkom dlhoročného záujmu, výskumu, práce a štúdia autorky. Publikácia hovorí o téme tajných kňazských vysviacok v prostredí podzemnej, resp. neverejnej – tajnej Cirkvi v bývalom Československu, podáva súčasnému čitateľovi širokospektrálny obraz o živote Cirkvi, ktorá popri oficiálnych štruktúrach, ktoré boli kontrolované, diskriminované a šikanované štátnou mocou, fungovala aj neverejne, v skrytosti, tajne (žiaľ, spomienky sa rýchlo vytrácajú a rýchlo sa vytráca a upadá do zabudnutia aj vysoký kredit, ktorý Cirkev získala v boji proti totalitnému režimu i pri zmene režimu v roku 1989). Kniha je cennou aj tým, že popri informáciách z rozličných prameňov autorka podáva mnoho osobných svedectiev od ľudí, s ktorými osobne komunikovala.

Na začiatku autorka ďakuje všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby táto jej práca mohla byť napísaná a vydaná a oboznamuje s jej vznikom. V úvode je ďalej slovo emeritného biskupa v Erfurte Joachima Wankeho, ktorý sa na spolupráci s Cirkvou v ČSSR podieľal a niektorých kandidátov diakonátu a kňazstva vysvätil. Ako priznáva, túto činnosť prevzal po svojom predchodcovi Hugovi Aufderbeckovi.

V prvej časti knihy sa autorka venuje právnym normám, ktoré upravujú sviatosť vysviacky. V druhej rozoberá vzťah medzi štátom a Cirkvou v ČSSR a približuje prvé tajné biskupské vysviacky. Tretia časť je venovaná tzv. Mexickým fakultám, ktoré boli uvedené do života počas prenasledovania kresťanov v tejto krajine a podľa niektorých mohli byť uplatnené aj u nás. V štvrtej časti rozoberá ďalšie tajné a mimoriadne fakulty a objasňuje línie svätení udelených tajnými biskupmi. Piata časť je venovaná prehľadu  tajných vysviacok pre službu v ČSSR udelených v zahraničí, osobitne v Poľsku, NDR, kde ich bolo udelených najviac, ale aj v NSR, Rakúsku, Holandsku, Juhoslávii a Maďarsku. Šiesta časť rozoberá zaradenie tajne vysvätených kňazov po roku 1989 do verejnej pastorácie a štruktúr Cirkvi, dôvody pre podmienečné vysvätenie „sub condicione“ a niektoré problematické témy, ktoré v súvislosti s činnosťou podzemnej Cirkvi a tajnými vysviackami biskupov a kňazov vyšli na povrch. Autorka sa usiluje udalosti a situácie opísať a podať pravdivo. Ako znalkyňa cirkevného práva konštatuje, že niektorí prekračovali cirkevné normy a konali subjektívne podľa vlastných predstáv.

Je to priam encyklopedické dielo, začínajúce nástupom komunistického režimu, od tajnej biskupskej vysviacky Pavla Hnilicu (2. januára 1950) rožňavským biskupom Róbertom Pobožným, ktorý potom konsekroval Jána Chryzostoma Korca (24. augusta 1951), až po posledné tajné vysviacky v decembri 1989. Pôvodne vyšlo tlačou v Nemecku v roku 2019, do českého jazyka ho preložil Jiří Dvořáček, autorka ho upravila. Vychádza zo všetkých doteraz vydaných štúdií a prác o tejto problematike.

Na konci roku 1989 a začiatkom roka 1990 boli mnohí prekvapení, keď niektorí tajní kňazi a rehoľníci mohli verejne pôsobiť. Vďaka patrí autorke, ktorá takmer 35 rokov po skončení činnosti podzemnej Cirkvi, keď väčšina aktérov a tajných biskupov a kňazov už je na druhej strane života, ponúka odbornej i laickej verejnosti toto rozsiahle dielo. Cirkev prežila zložité obdobie 1948–1989 v Československu aj zásluhou sviatostí, ktoré vysluhovali i tajne svätení biskupi, kňazi a diakoni, a vďaka mnohým ich aktivitám, ale aj vďaka činnosti rehoľníkov a laikov, ktorí nerezignovali, neprispôsobili sa, ale boli si vedomí, že je treba viac poslúchať Boha ako ľudí.

Knihu vhodne dopĺňa zoznam skratiek použitých v texte, pretože súčasný človek, nezasvätený do problematiky totalitného obdobia ich už nemusí poznať. V životopisných medailónoch sú v krátkosti priblížené niektoré osobnosti. Nechýba komplexný zoznam použitých prameňov a literatúry, vrátane archívnych prameňov, osobných archívov súkromných osôb, internetových prameňov audio a video prameňov. Text knihy sprevádza bohatý poznámkový aparát. Prílohou sú viaceré dokumenty a zoznamy kňazov tajne vysvätených tajnými biskupmi či biskupmi v zahraničí, s dátumami vysviacky. Pre ľahšiu orientáciu a vyhľadávanie v knihe poslúži menný register. Knihu uzatvára resumé v češtine a angličtine.

 

Ľudovít Košík


::

Súvisiace články:

Byť človekom

Ján Nemec: statočný kňaz, verný až do konca

Z jáchymovského pekla


::

Prosíme, nebuďte ľahostajní.
Postavte sa za pravdu, vyjadrite svoj názor – napríklad formou komentára pod článkom.

Ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície, prihláste sa
na odber e-mailového mesačníka: podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.