- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

23. októbra 2024

Dvojtvárnosť mení ľudí na figúrky

 

Dominik Tatarka je autorom diela Démon súhlasu, predstavujúceho kritiku totalitnej moci. Tento trpký a ostrý satirický text hovorí o tragikomickej dvojtvárnosti života, keď si ľudia iné myslia a iné hovoria, iné prezentujú v súkromí a iné na verejnosti, klamúc druhých a v konečnom dôsledku i seba. Dvojtvárnosť mení ľudí na figúrky, ktoré konajú nesvojprávne. Keď sa človek dá zviesť na „šikmú plochu súhlasu“, len aby vyhovel požiadavkám doby, respektíve väčšiny, dostáva sa do zovretia sluhovstva, zrieka sa vlastného myslenia, vlastnej tváre i cti, až ho napokon celkom ovládne „strašný démon súhlasu“. Skrývajúc sa za súhlas s tým, čo sa okolo nás deje, strácame vlastnú dôstojnosť, poddávame sa, rezignujeme: „Včera sme súhlasili jednohlasne, jednohlasne sme súhlasili aj dnes, avšak s čímsi celkom iným, súhlasili sme s pravým opakom toho, čo sme si včera vraveli a mysleli, čo si azda aj dnes myslíme.“ 

Žiaľ, démon súhlasu šarapatí znova medzi nami. A darí sa mu. Masový súhlas s nedobrovoľnou dobrovoľnosťou, akási letargia či bezzásadovosť, ktorá ako vírus vniká do nášho spoločenského organizmu, je toho dôkazom. Opäť sme svedkami toho, že ľudia navonok súhlasia s tým, s čím vlastne nesúhlasia, podrobujú sa politickému a mediálnemu tlaku, vytvárajú si takpovediac mimikry, menia sa na figúrky, len aby mali pokoj...

Ale pozor, aby sme nakoniec neostali v hanbe!

 

Ján Maršálek


(Vybrané z knihy Útek z Babylonu, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov.)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.