Stránky

29. októbra 2024

Pietna spomienka na kňaza Štefana Mnoheľa

 

Mons. Štefan Mnoheľ
Miloval všetko statočné, kresťanské, slovenské...


Dňa 24. októbra 2024 usporiadala Miestna organizácia Matice slovenskej pietnu spomienku pri príležitosti 80. výročia úmrtia Mons. Štefana Mnoheľa. Konala sa pri jeho hrobe na cintoríne v Poprade – Veľkej. Okrem organizátorov boli na podujatí prítomní členovia Kresťanského spoločenstva a žiaci štvrtého ročníka Spojenej cirkevnej školy Jána Pavla II. v Poprade. V úvode zaznela štátna hymna, báseň a spoločná modlitba. Nasledoval príhovor čestnej predsedníčky MO MS Ľ. Hrehorčákovej, ktorá priblížila život a dielo tohto vzácneho kňaza.

Štefan Mnoheľ bol rodákom z Oravy, narodil sa 30. júla 1876 v Novoti. Po základných štúdiách absolvoval štúdium teológie na Spišskej kapitule, ktoré ukončil v roku 1902. V rokoch tvrdej maďarizácie sa Mnoheľ statočne zastával Slovákov a celý život sa staral o duchovné a hmotné povznesenie národa. Znamenalo to jeho neustále presúvanie po mnohých farnostiach; za deväť rokov ich vystriedal deväť. V Oravskej Lesnej stihol postaviť krásny kostol svätej Anny. Patril k blízkym spolupracovníkom kňazov-národovcov Jána Vojtaššáka (boli spolužiaci), ako aj Andreja Hlinku.

Štefan Mnoheľ podpísal 30. októbra 1918 Deklaráciu slovenského národa. Od počiatku mu však išlo o národnú rovnoprávnosť, náboženskú slobodu, ako i dodržiavanie Pittsburskej dohody. Od roku 1920 do roku 1944 bol správcom farnosti v Poprade a práve tu vyoral najhlbšiu brázdu. V tomto období išlo najmä o založenie slovenského školstva. V roku 1931 to bola ľudová katolícka škola a v roku 1939 založil Štátnu obchodnú akadémiu v Poprade. Podporoval spolkovú činnosť – organizáciu katolíckych skautov a Orol, tiež Katolícky kruh. Významným bolo založenie MO MS v Poprade 27. 11. 1927. V národnostne zmiešanom meste išlo o spolok milovníkov slovenského národa. Podporoval vydávanie slovenských kníh, ochotnícke divadelníctvo i jubileá významných osobností. Bol otcom myšlienky a zároveň staviteľom Kostola Sedembolestnej Panny Márie, ktorý 8. 9. 1942 posvätil biskup Ján Vojtaššák.

Štefan Mnoheľ zomrel za tragických a dodnes neobjasnených okolností 25. októbra 1944. V augustových dňoch, po vypuknutí povstania, ho napadli a zbili do bezvedomia neznámi muži. Na následky bitky zomrel. Ako kňaz žil asketický život, v úplnej oddanosti Bohu a svojmu kresťanskému spoločenstvu. Na jeho činnosť by sa mohli vzťahovať slová žalmistu: „Pane, učiň mu dobro, lebo miloval náš národ a dom mu postavil.“

Aby sa na tohto statočného kňaza a človeka nezabudlo, tak 18. 5. 2016, pri 140. výročí jeho narodenia, mu vďační Popradčania – rodáci odhalili v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie pamätnú tabuľu. Iniciátorom bol František Horváth. Prispela Matica slovenská a farské spoločenstvo v Poprade. F. Horváth rovnako podporil aj osadenie pamätnej tabule Pavlovi Ušákovi-Olivovi v Kvetnici na Kaplnke sv. Heleny, ktorá bola odhalená 4. 9. 2022.

Mimochodom, F. Horváth, náš vzácny rodák pochádzajúci z Kvetnice, žije v Mokranci na juhovýchode Slovenska, no je bytostne spojený s rodným krajom. Podporuje duchovne aj hmotne popradskú farnosť, osobitne pamiatku na vzácnych kňazov, za čo mu patrí veľká vďaka. Žiaľ, dnes leží s ťažkou chorobou v nemocnici. Na slávnosť však nezabudol poslať deťom z cirkevnej školy spomienkové darčeky.

 

Z pietnej spomienky

Na snímke hlavná organizátorka p. Ľ. Hrehorčáková, vedľa R. Zacher a J. Faix

Pietna slávnosť bola ukončená matičnou hymnou „Kto za pravdu horí“. K účastníkom sa prihovoril riaditeľ Domu MS v Spišskej Novej Vsi a predseda MO MS v Poprade Rastislav Zacher. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí prispeli k dôstojnému priebehu podujatia, najmä Jozefovi Faixovi. Nech pamäť nezabúda!

Tvoja spravodlivosť, Pane, je spravodlivosť večná a zákon Tvoj je pravda...

 

Ľudmila Hrehorčáková

2 komentáre:

  1. Anonymný29.10.24

    Slovensko bolo prosperujúcou krajinou a mestá a obce sa rozvíjali vďaka múdrym a zodpovedným kňazom, ktorí sa obetovali pre Boha i pre človeka. Často v ťažkých podmienkach pracovali na duchovnom poli, na národnom, i v rozličných oblastiach, kultúry, histórie, vedy, hospodárstva a učíli svojim prikladom ľudí ako majú žiť, aby dosiahli večný život a dobre žili aj na zemi. Vďaka za všetkých kňazov minulosti i súčasnosti, ktorí dvíhali človeka i národ z bahna a biedy morálnej a materiálnej a smerovali ho k najvyšším hodnotám. Vďaka aj za Štefana Mnoheľa. Ľudovít

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. V Lexikóne katolíckych kňazských osobností Slovenska (Bratislava, Lúč, 2000) som si o Štefanovi Mnoheľovi prečítal:

      „Na každom mieste (kde pôsobil) vyvíjal osvetovú činnosť, bojoval proti úžere a alkoholizmu... Úzko spolupracoval najmä s Andrejom Hlinkom a Jánom Vojtaššákom. (...) R. 1918 patril k zakladateľom Slovenskej ľudovej strany s programom samobytnosti slovenského národa... R. 1943 dostal titul pápežského komorníka...“

      Vcelku pekný medailón, ale o jeho násilnej smrti ani slovo.

      Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.