Stránky

6. novembra 2024

Nepokojné časy

 

Konstantin Paustovskij: Nepokojná mladosť

Bratislava, Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1959

Druhý diel šesťzväzkovej autobiografie Konstantina Paustovského (1892–1968) zachytáva obdobie prvej svetovej vojny, od jej začiatku až po február roku 1917, keď v Rusku vypukla revolúcia, ktorá znamenala koniec monarchie a začiatok krátkeho trvania parlamentnej demokracie.

Autor, i keď bol oslobodený od vojenskej služby (ako najmladší syn v rodine), pocítil krutosť vojny, pracoval ako ošetrovateľ v sanitnom vlaku, videl mŕtvych, ranených, chorých, nešťastných ľudí, spoznal na vlastnej koži, čo je to hlad a vysilenie. Na fronte zahynuli obaja jeho bratia...

Vojnové dianie bolo vo vtedajšom Rusku spojené s veľkým myšlienkovým varom: „Náboženská filozofia, bohohľadačstvo, symbolizmus, výzva na obrodenie helénskej filozofie...“ A popritom úvahy o radikálnej zmene politického systému a volanie po revolúcii. Paustovskij píše, že už v rokoch pred prvou svetovou vojnou mnohí tušili, že sa blíži sociálna búrka: „V zmätku a vojnovej haravare sa zreteľne črtali obrysy nových prevratných čias a ľuďom sa vkrádala do sŕdc obava...“ Revolúcia sa začala valiť na Rusko „ako oceán strhávajúci hrádzu“.

Potom to prišlo: „Ohromujúce správy nemali konca. Mikuláš sa zriekol trónu...“ Udalosti nabrali rýchly spád a poniektorí verili, že dôjde k akémusi „všeľudskému oslobodeniu“. Pridal sa k nim aj autor – v roku 1954, keď Nepokojnú mladosť písal, bol už „sovietskym“ spisovateľom a pri hodnotení rokov minulých sa bezpečne pridŕžal takpovediac oficiálnej straníckej línie.

My dnes vieme, že komunistický experiment – započatý boľševickou vzburou – spôsobil mnoho zla, aby sa napokon skončil fiaskom. Napriek tomu, alebo práve preto je užitočné a poučné oboznamovať sa s tvorbou spisovateľov, ktorí komunizmu slúžili, berúc do úvahy i to, že nemálo ich diel má vysokú literárnu hodnotu, ako je tomu i v prípade Konstantina Paustovského.

 

Ján Maršálek


::

Súvisiace príspevky:

Spomienky na dávne roky

Zlatá ruža ako symbol umeleckého diela


::

PriestorNet patrí ľuďom súcim na slovo, rozhľadeným a kultivovaným...
Staňte sa jeho priaznivcom: podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.