- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

19. novembra 2024

Pohľady na kultúru

 

Jozef Kútnik Šmálov:
Kresťanská kultúrna orientácia

Bratislava, Lúč, 2005

Zatiaľ čo v prvom zväzku výberu z diela, ktorý vyšiel v roku 2004 pod názvom Literárna kritika ako poznávanie a hodnotenie, je priblížené najmä literárno-kritické dielo Jozefa Kútnika Šmálova, druhý zväzok obsahuje rôznorodejšie príspevky, predstavuje nám ho všeobecnejšie ako mysliteľa, umenovedca, liturgika i literárneho a kultúrneho historika.

Zostavovateľ Július Pašteka zaradil do zväzku Šmálovove práce o národnej kultúre, o našich kultúrnych a náboženských dejinách, o liturgii a sakrálnom umení, ako aj niekoľko recenzií pozoruhodných diel svetovej literatúry (spomeňme Papiniho Život Krista). Výber je doplnený úvodným slovom zostavovateľa, v ktorom je zdôraznená Šmálovova rozhľadenosť a tvorivá mnohostrannosť – stal sa významnou kňazskou a kultúrotvornou osobnosťou.

Jozef Kútnik Šmálov sa usiloval o opätovné zblíženie náboženstva a kultúry. Hoci verejne zastával katolícke stanovisko, umenie a kultúru nechápal konfesionálne, ale univerzálne; (národná) kultúra podľa neho nie je čosi statické, nemenné, jednoliate, „nemožno ju zredukovať iba na jeden jediný smer, lebo ich má viac... nemá iba jednu podobu, realizáciu, lež má ich viacero, rovnako oprávnených“ . Zdôrazňoval, a to je dôležitý odkaz aj pre nás, že v kultúre je prvoradá idea, a to idea s tvarom; správna idea privádza k poriadku myslenia a ideovosť vedie k formovaniu uvedomelého životného postoja.

 

Ján Maršálek


::

Súvisiaci článok: Tvorba ako rast.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.