- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

20. decembra 2024

Slovensko a slovenskosť

 

Jozef Markuš v knihe Slovenské osudy – slovenský osud píše o slovenskosti z rozličných aspektov, pričom neobchádza ani otázku národného povedomia: je to náš „vnútorný problém“ a pravdou je, že „v našom národnom povedomí máme viaceré nedostatky, medzery“. Ba v istom zmysle možno hovoriť o slovenskom národnom nevedomí či bezvedomí, ktorému niekedy kontruje naivné alebo vulgárne „hurávlastenectvo“. Preto je potrebné, zdôrazňuje J. Markuš, hľadanie a nachádzanie rovnováhy, z ktorej plynie zdravé sebavedomie. A zdravé národné povedomie a sebavedomie hovorí, že „nepotrebujeme si nič pridávať, ale nesmieme si ani nič uberať“. Jednoducho, treba sa pridŕžať pravdy a v súlade s ňou konať. Akýkoľvek klam či sebaklam nám z dlhodobého hľadiska uškodí.

Tak ako iné národy aj Slováci majú právo na vlastný pohľad na svet, na dejiny, prítomnosť i budúcnosť, na vlastnú víziu rozvoja. Pritom je však vždy prospešné brať si dobré príklady od iných a, samozrejme, hľadať a budovať spojenectvá. Musíme uznať, že ako málopočetný národ sami, bez spolupráce s inými neobstojíme, zvlášť v dnešných časoch, keď nás globalizačné tlaky obrali napríklad aj o potravinovú sebestačnosť, nehovoriac o značnom oslabení politickej suverenity a kultúrnej identity.

Ocenenie si zaslúži vlastenectvo srdca a vnútorného presvedčenia, vôle a oddanosti, nie kvázivlastenectvo jalových rečí, póz a masiek, výhod a prospechu, politikárčenia a ideologickej obmedzenosti. Slovenský vlastenec dáva na prvé miesto svoju vlasť, nebojuje za cudzie záujmy, žiaden iný národ či štát mu nie je milší ako vlastný; díva sa na svet cez prizmu slovenskosti.

 

Ján Maršálek


(Vybrané z knihy Útek z Babylonu, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov.)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.