- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7. januára 2025

Chápanie pokroku

 

Poniektorí to odmietajú uznať, ale je to fakt – ako spoločnosť sme v kríze. Jej príznaky sa, pochopiteľne, prejavujú i v spôsobe verejnej diskusie. Dnes sa mnoho hovorí o boji proti korupcii, ale nehovorí sa o spravodlivosti, mnoho sa hovorí o odbornosti, ale málo o čestnosti, do omrzenia sa omieľa téma telesného zdravia, pritom zdravie duše sa trestuhodne zanedbáva. Asi najviac a najhlasnejšie sa reční o reformách a o pokroku. Predstavou neprestajného pokroku sme priam posadnutí, pochybujúcich a váhajúcich nemilosrdne biľagujeme ako tmárov a zaostalcov. A každý, kto sa dostal k nejakej funkcii, sa dnes zo všetkých síl oháňa zástavou reforiem.

Všetko je poprevracané, rozhádzané, pretože ustavične čosi meníme. Natoľko sme si obľúbili reformy, reformy pre reformy, až sa nám z toho krúti hlava a už veru nevieme, kde je sever. Hoci reforma strieda reformu, stále sme akosi ďaleko od pozitívneho výsledku – a myslíme si, že to vyrieši ďalšia reforma. A pokrok? Volanie po ňom pripomína naivný entuziazmus niekdajších zväzákov (ak nejde o cynickú vypočítavosť). Veď ako možno hovoriť o pokroku bez jasných a pevných kritérií? Ak nemáme jasno v tom, čo je správne, k čomu treba smerovať, ak v spoločnosti neexistuje jednota ani v podstatných veciach, tak pojem pokrok stráca význam.

Pokrok znamená smerovanie k niečomu lepšiemu, kvalitnejšiemu, trvácnejšiemu. Jednoduché zmeny nestačia, musia mať správne zacielenie, inak sa z proklamovaného progresu stáva forma bez obsahu.

 

Ján Maršálek


(Vybrané z knihy Útek z Babylonu, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Spolku slovenských spisovateľov.)


::

Upozornenie:
Preberanie z tejto stránky je dovolené iba na nekomerčné účely, s podmienkou uvedenia autora a zdroja (priestornet.com).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.