- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15. apríla 2025

Z Literárneho týždenníka

 

Literárny týždenník aj tentoraz, v novom dvojčísle 11–12/2025, prináša zaujímavé a podnetné príspevky (informácie, glosy, úvahy, recenzie, poviedky, básne...). Pripomeňme aspoň niektoré.


Pavol Dinka v úvahe Vo víre mediálneho spektákla píše o „výrobe súhlasu“, ktorý je zabezpečovaný propagandistickým systémom, fungujúcim v dnešnom svete. Konštatuje, že „sloboda slova sa zvrhla v nezodpovednú slobodu slobodne klamať“. A dodáva: „Denne sme svedkami nespútaného spektákla: arogantného zápasu o politickú moc v parlamente, vydávania pravdy za lož a lži za pravdu...“

Dušan Mikolaj pripravil rozhovor s etnografom, folkloristom a básnikom Pavlom Kužmom. Nosnou témou rozhovoru je ľudová pieseň. Pavol Kužma sa pekne vyjadril: „Každá ľudová pieseň je pre mňa vznešenou katedrálou. Je pokrmom a energiou pre moje city, pre moju lásku k rodisku, k Slovensku, k mojej vlasti... Je synergiou vo vzťahu k vzácnym ľuďom, tvorcom v každej oblasti ich ušľachtilých počinov. Ľudová pieseň je nevysychajúce žriedlo krásy i poznania.“

Jozef Marec v článku Ukradnuté šestonedelie poukazuje na múdrosť našich predkov: „Čím som starší, tým som skeptickejší k tomu, ako dnes žijeme, ako sa spreneverujeme mnohému dobrému, čo kedysi robilo život duchovne bohatším, zdravším a zaujímavejším. (...) V správaní našich predkov bolo veľa skúseností a veľa zdravej racionality, ku ktorej dospeli sviežim rozumom a možno aj intuitívne.“

Blížiace sa desiate výročie úmrtia kardinála Jána Chryzostoma Korca pripomína zásadný článok Emílie Hrabovcovej. Autorka, objasňujúc súvislosti, upozorňuje na dôležitosť historického povedomia a uvedomelého formovania individuálnej a kolektívnej identity; okrem iného píše: „V časoch vyľudňovania dejín a spochybňovania autorít spomienka na kardinála Korca vracia do historickej pamäti jednu z veľkých postáv najnovších slovenských dejín. Mimoriadnu nielen pre svoju vysokú cirkevnú hodnosť a obrovské pastoračné, literárne a organizačné dielo, ale predovšetkým preto, lebo bola zosobnením slovenských dejín a slovenskej identity, bola hlboko vnútorne spätá s národom, jeho vierou i jeho dejinami, prekonávala s ním kríže a prenasledovania, bola citlivá na jeho potreby a biedy, ukazovala mu cestu – keď bolo treba aj kritickým slovom – a on ju preto prirodzene vnímal ako morálnu autoritu.“

Posledná strana časopisu patrí Literáriu, teda drobným humoristicko-satirickým útvarom. Stretáme sa tu aj s „našimi“ autormi, prispievateľmi do PriestorNetu. Milan Kupecký presne triafa: „Hlupák sa môže utešovať tým, že je zábavný.“ Milan Hodál konštatuje, že „človek nemôže žiť bez hlavy, zato ľudstvo môže bez hlavíc...“ A Ján Grešák výstižne poznamenáva: „Ani zábavná pyrotechnika sa nemusí vždy končiť výbuchom smiechu.“

 

Vybral a zostavil: Ján Maršálek


::

PriestorNet patrí ľuďom súcim na slovo, rozhľadeným a kultivovaným...
Staňte sa jeho priaznivcom: podrobnejšie informácie.

1 komentár:

  1. Anonymný15.4.25

    Čítam pravideľne, a napokon i prispievam do čoraz kvalitnejšieho Priestornetu, čo sa týka jeho obsahu. Som rád, že autor príspevku, medzi ktorých patrí aj autor Ján Maršálek spomenul vo výňatku Literárneho týždenníka aj zopár autorov tvoriacich satirickú rubriku Literárium. V mene humoristov, kolegov ďakujem! Milan Kupecký

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.